Exkurze do Prahy

Naše škola slaví v letošním roce 155. výročí začátku vyučování v budově v Buttulově (tehdy Pražské) ulici. Při přípravách oslav jsme se rozhodli i pro docela neobvyklou akci. Pozvali jsme rodiče i prarodiče s dětmi na výlet do Prahy a připravili jsme dvě zajímavé exkurze. 2 autobusy se naplnily celkem rychle.

Dopoledne jsme navštívili Valdštejnský palác, sídlo Senátu. Vzhledem k tomu, že nás bylo opravdu hodně, utvořili jsme 3 skupiny: červenou, zelenou a žlutou.

Každá skupina si prohlédla historické prostory Valdštejnského paláce s odborným výkladem paní průvodkyně. Nakonec jsme se došli do jednacího sálu Senátu. Seděli jsme jako senátoři v sále. V tom sále, který občas vídáme v televizním zpravodajství. „Náš“ pan senátor Mgr. Jan Tecl nám vysvětlil, jak jednání v Senátu probíhají a co všechno, a jak se tam probírá.

Zajímavá byla i výstava dárků, které naše delegace vozí do zahraničí i co přivážejí jako dárky pro Senát zahraniční návštěvy.

Čas, který nám zbýval, než na jednotlivé skupiny došla řada na prohlídku paláce, jsme využili k návštěvě Valdštejnské zahrady. Prohlídka manýristické zahrady byla hezký zážitek. Viděli jsme Sallu terenu, krápníkovou jeskyni – Grotu, voliéry a sadu kopií soch, jejichž originály jsou ve švédském Drottringholmu. Protože si je Švédové za třicetileté války u nás vzali a už nevrátili.

Po prohlídce Senátu a Valdštejnské zahrady jsme se pěšky přesunuli kolem Strakovy akademie (sídlo předsednictva vlády) a Občanské plovárny (místo natáčení pořadu Na plovárně) na Letnou. Z vyhlídky u kyvadla jsme se podívali na pražské věže, Národní divadlo, mosty a další významná místa. Bylo bezvadné, že nám přálo počasí a byla dobrá viditelnost.

Druhá část dne patřila Národnímu technickému muzeu. Lektoři NTM pro nás připravili dvouhodinový speciální program RALLYE. Rodiče s dětmi prošli podle pracovního listu 10 stanovišť, plnili úkoly a při tom poznali nejdůležitější části celého muzea. Na třech stanovištích nám poskytli individuální výklad odborní lektoři NTM. Víme, jak funguje Orloj na Staroměstském náměstí, jak na obloze najdeme Polárku a proč letadlo létá.

Samozřejmě zbyl čas i na volnou prohlídku, na návštěvu kavárny a drobný nákup v muzejním obchůdku.

Ráno jsme odjížděli za tmy a vrátili jsme se také večer až potmě. Byli jsme plni zážitků a nových informací. Co ale bylo nejdůležitější? Každé dítě strávilo „náš“ den s maminkou nebo tatínkem (popřípadě s babičkou nebo dědečkem) a všechno si užili společně. A to je hodně důležité.

Zkusili jsme si nový typ akce, pokud bude zájem, mohli bychom to někdy v budoucnu zopakovat. Zajímavostí, které bychom mohli navštívit, určitě najdeme dost.

PaedDr. Iva Ledvinková, PaedDr. Zdenka Kӧnigsmarková